Hidrolik Krikolar

Hidrolik Kriko Nedir ?

Hidrolik kriko, bir hidrolik sıvı (yağ) kullanarak doğrusal güç uygulamak için ekipman veya araçlarda kullanılan bir tahrik elemanıdır. Ağır nesneleri hareket ettirmek için 700 bar basınç üreten el pompası içindeki yağı hortum üzerinden silindire iletir ve oluşan basınçta piston hareket eder. Bu hareket gücü ağır nesneleri kaldırarak, indirerek, iterek veya çekerek yapılabilir.

Hidrolik Silindir Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Hidrolik silindir seçiminde bazı önemli detaylar yapacağımız işi en doğru şekli ile başarmamıza katkı sağlar.Bu detaylar ;

Hidrolik Kriko Tipi:

Çok amaçlı ,yassı tip, kademeli tip, ortası boş , kilit emniyet somunlu.

Silindir Çalışma Tipi:

Tek tesirli (yağ giriş yönü alttan tek girişli )  /  Çift tesirli ( yağ giriş yönü alttan ve üstten iki girişli)

Pistonu Kapama Tipi:

Yay dönüşlü:

Görevi biten silindirin yağını tahliye ederken içindeki yay pistonu yatagına geri çekerek inmesini sağlar.Bu seri genellikle yukarı yönlü kaldırma ve yatay yönlü ittirme için kullanılır.Çok hassan indirme gerektiren projelerde tercih edilmez.

Yük dönüşlü:

Görevi biten silindir üzerine dışardan bir kuvvet uygulamak sureti ile pistonun yatagına inmesini sağlar.Bu seri genellikle kademeli modellerde veya yassı flat modellerde kullanılır.Silindir içine mesafeden dolayı geri çekme yayı konumlandırılamayan modellerde bu yöntem tercih edilir.

Yağ dönüşlü :

Bu tip silindirler aynı zamanda çift tesirli silindirlerdir.Pistonu yukardaki girişten yağ basarken ağağıdan pompa içine tahliye edilmesini sağlayacak çift tesirli iki hortum bağlantılı pompa ile kullanılır.Genellikle tercih edilme sebebi yukarı ve aşağı yönlü hassas konumlama yapabilmek yada içi boş modellerde ileri geri yönlü pozisyon sağlayabilmektir.