Manyetik Kaldırıcı Nedir

Manyetik Kaldırıcı Nedir?

Kaldırma mıknatısı veya manyetik kaldırıcı, çelik gibi demir çelik yada döküm malzemeleri kaldırmak için tasarlanmış bir kaldırma ekipmanı parçasıdır.

Çelik, çeşitli metallerin karışımından bir alaşım elde edilerek üretilir; Bunların başlıcaları demir, nikel ve manganez olup, bu maddeler ve bunların bileşikleri ferromanyetiktir. 

Ancak bazı paslanmaz çelik türleri, yapıları nedeniyle manyetik değildir. Farklı yapıya sahip metallerin manyetizma tutma konusunda farklı yetenekleri vardır, dolayısıyla yumuşak çelik dışındaki malzemeler için örneğin; yüksek karbonlu çelikler, dökme demir ve demir alaşımları için kaldırma kapasitesinde bir azalma uygulanmalıdır.Bu, malzemelere göre değişiklik gösterir.

Manyetik Kaldırma Cihazları

Kaldırma mıknatısı manuel bir cihazdır ve tek bir kişi tarafından çalıştırılabilir; çeliği güvenli bir şekilde kavramasını sağlayan son derece güçlü bir manyetik alan yaratabilirler. Ancak optimum güvenli tutuş için çeliğin temiz ve pürüzsüz olması gerekir; Çelik kaba, kirli veya kötü işlenmişse veya hatta boya veya tozla kaplıysa, bu durum mıknatısın tutamayacağı hava boşluklarına neden olabilir; bu hava boşlukları küçük olsa bile manyetik kuvvet üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır ve dolayısıyla tutunma kabiliyetini azaltılabilir.

Manyetik kaldırıcı, çelik yüzeyle tam temas gerektirir; bu nedenle, zayıf yüzeyler, hava boşlukları ve diğer faktörler söz konusu olduğunda; kaldırma kapasitesinin azaltılması gerekecektir.

Bazı mıknatısların güvenli bir şekilde kaldırabilecekleri minimum kalınlığa sahip olması nedeniyle çelik levhanın kalınlığının da dikkate alınması gerekir.

Kaldırma mıknatısı, kullanımı kolay bir cihazdır; genellikle bir kaldırma cihazı (Vinç) bağlı olarak kullanılır; Mıknatıs basitçe çelik yüzeye yerleştirilir ve kol kilitlenir, bu manyetik kuvveti yaratır. Dengeli bir kaldırma sağlamak için mıknatısın ağırlık merkezinin yakınına yerleştirildiğinden emin olmayı unutmayın; Daha büyük malzemeler için birden fazla mıknatıslı kaldırıcı bir arada kullanılabilir. 

Manyetik Kaldırıcının Temas Alanı

Kaldırma mıknatısının tam kaldırma kapasitesi, yalnızca mıknatısın kaldırılmakta olan yük ile tam ve tam temas kurması durumunda gerçekleştirilebilir. Temas yüzeyinde (yani çelik sac) delikler varsa veya pürüzlü, çarpık veya pürüzlü bir yüzeye sahipse, o zaman kaldırma mıknatısı performans buna göre etkilenecektir.

Bu durumlarda, yükün amaçlanan varış noktasına taşınmasını tamamlamadan önce yükün güvenli ve doğru olduğunu doğrulamak için her zaman bir deneme kaldırma (hafif yükseltilmiş) gerçekleştirmelisiniz.

Hava Boşlukları:

HAMALE tarafından ürettrilen yüksek manyetik kuvvetler, mıknatısın bileşenleri hava boşluğu boyunca sıkıştırmasına izin verir, ancak hava boşlukları, temas yüzeyleri arasında bir bariyer oluşturduklarından manyetik performansı azaltacaktır.

Hava boşlukları boya, toz, ağır hadde curufları gibi çeşitli şekillerde oluşabilir; Çok iyi işlenmemiş yüzeyler de hava boşluğu oluşturabilir. Mıknatıs kapasitesini tavsiye edildiği gibi buna göre düşürmelisiniz.  

Kaldırma Mıknatısını Güvenle Kullanmak.


Tüm kaldırma cihazlarında olduğu gibi güvenlik de zorunludur; bu nedenle, kaldırma mıknatısı kullanırken optimum güvenliği sağlamak için bazı temel ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

 

  • Vinç veya vincin kancasının mıknatısa uygun olduğundan ve SWL'nin uygun olduğundan emin olun.
  • Kaldırma mıknatısı ile asılı duran bir yük, uzun süre gözetimsiz bırakılmamalıdır.
  • Ambarın güvenli olduğundan emin olmak için her zaman test / deneme kaldırmaları yapılmalıdır.
  • Daha büyük nesneleri kaldırmak için birden fazla kaldırma mıknatısı birlikte kullanıldığında stabilite için bir yayıcı kiriş (Travers) kullanılmalıdır.
  • Hava boşluklarını önlemek için çelik yüzeyinin iyi durumda olduğundan emin olun.
  • Hareket alanında insanlar varken asla yükleri kaldırmayın veya taşımayın.
  • Mıknatıslı kaldırıcıyı asla yük olmadan mıknatıslamayın (tutamağı aşağıya kilitleyerek).
  • Yük tamamen indirilene kadar asla cihazın mıknatısını kaldırmayın (tutamağı kaldırarak).
  • Boru gibi yuvarlak nesnelerin kaldırılması durumunda tam temas sağlanamayacağından kaldırma kapasitesi En az %50 azalacaktır.
  • Manyetik kuvvet ekipmanın arızalanmasına neden olabileceğinden, tıbbi ekipmanın, kalp pillerinin ve/veya insülin pompalarının çevresinde ASLA mıknatıslı kaldırıcı kullanmayın.

Kaldırma mıknatısı, kullanım güvenliğini doğrulamak için en az 12 ayda bir incelenmeli ve servise tabi tutulmalıdır, ancak her kullanımdan önce operatör tarafından performansını etkileyebilecek herhangi bir sorun, çatlak gövde gibi şeyler kontrol edilerek görsel bir kontrol yapılmalıdır. kırık kulplar, hasarlı askı gözleri aranmalı, temiz, toz ve döküntülerden arındırılmış olmalıdır.

 

 

Yorumunuzu bırakın